Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Closed Length:
- 22.8 in
- Height Range:
- 3.98 - 64.53 in, 101 - 1639 mm
- Max Weight Capacity:
- 25 kg, 55.12 lbs
Code: 63P-TR-GEWW-SA-324CLX
MPN: SA-324CLX
UPC: 6940828313354
Product Info for Leofoto SA-324CLX Outdoors Tripod w/o Head
As a seller for Leofoto, we're currently selling Leofoto SA-324CLX Outdoors Tripod w/o Head at discounted prices. We mainly offer top quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can search our main Tripods & Mounts page. If you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. Therefore start browsing now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Leofoto SA-324CLX Outdoors Tripod w/o Head:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Closed Length: | 22.8 in |
| Height Range: | 101 - 1639 mm, 3.98 - 64.53 in |
| Weight: | 1.5 kg, 3.31 lb |
| Max Weight Capacity: | 55.12 lbs, 25 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-324CLX Outdoors Tripod w/o Head
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-324CLX Outdoors Tripod w/o Head