Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 24.57 in
- Height Range:
- 7.52 - 60.75 in, 131 - 1543 mm
- Max Weight Capacity:
- 25 kg, 55.12 lbs
Code: 63P-TR-G6SGD-SA-324CX-MH-40X
MPN: SA-324CX+MH-40X
UPC: 6940828312180
Product Info for Leofoto SA-324CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set
As a seller for Leofoto, we are at the moment offering Leofoto SA-324CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set at affordable prices. We only carry good quality Tripods & Mounts here so whether you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be certain that we offer the right gear. If you wish to choose a wider assortment, you can look at our main Tripods & Mounts page. In case you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So begin looking now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Leofoto SA-324CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 24.57 in |
| Height Range: | 131 - 1543 mm, 7.52 - 60.75 in |
| Weight: | 1.98 kg, 4.37 lb |
| Max Weight Capacity: | 55.12 lbs, 25 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-324CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-324CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set