Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 28.82 in
- Height Range:
- 9.76 - 67.13 in, 248 - 1705 mm
- Max Weight Capacity:
- 30 kg, 66.14 lbs
Code: 63P-TR-H77F-SA-364CX-MK-40X-GS-3
MPN: SA-364CX+MK-40X+GS-3
UPC: 6940828312128
Product Info for Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
As a dealer for Leofoto, we're also currently promoting Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set at low prices. We mainly offer top quality Tripods & Mounts here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be certain we stock the right gear. If you would like choose a larger assortment, you can consider our main Tripods & Mounts page. If you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. So begin shopping now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 28.82 in |
| Height Range: | 248 - 1705 mm, 9.76 - 67.13 in |
| Weight: | 5.95 lb, 2.7 kg |
| Max Weight Capacity: | 66.14 lbs, 30 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set