Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 30.91 in
- Height Range:
- 8.35 - 63.14 in, 212 - 1604 mm
- Max Weight Capacity:
- 50 kg, 110.23 lbs
Code: 63P-TR-G6Y-SA-403CX-MH-60X
MPN: SA-403CX+MH-60X
UPC: 6940828312319
Product Info for Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set
As a dealer for Leofoto, we're currently selling Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set at discount prices. We only carry good quality Tripods & Mounts here so whether you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you want to find a larger assortment, you can search our main Tripods & Mounts page. If you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So start shopping now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 30.91 in |
| Height Range: | 212 - 1604 mm, 8.35 - 63.14 in |
| Weight: | 2.99 kg, 6.59 lb |
| Max Weight Capacity: | 110.23 lbs, 50 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set