Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 28.3 in
- Height Range:
- 7.05 - 71.46 in, 179 - 1815 mm
- Max Weight Capacity:
- 40 kg, 88.18 lbs
Code: 63P-TR-GJJ53-SA-404CLX-MA-40X
MPN: SA-404CLX+MA-40X
UPC: 6940828312272
Product Info for Leofoto SA-404CLX/MA-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead
Being a seller for Leofoto, we are at the moment offering Leofoto SA-404CLX/MA-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead at affordable prices. We primarily offer high quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be certain that we offer the right gear. If you would like find a wider assortment, you can consider our main Tripods & Mounts page. In case you have any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. And so begin browsing now and find the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Leofoto SA-404CLX/MA-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 28.3 in |
| Height Range: | 179 - 1815 mm, 7.05 - 71.46 in |
| Weight: | 5.95 lb, 2.7 kg |
| Max Weight Capacity: | 88.18 lbs, 40 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-404CLX/MA-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-404CLX/MA-40X Outdoors Tripod w/ Rapid Lock Ballhead