Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: LU-RF-LO182444-182444
MPN: 182444
UPC: 030317032340
Product Info for Leupold RX-FullDraw 5 6x Rangefinder
As a seller for Leupold, our company is at the moment promoting Leupold RX-FullDraw 5 6x Rangefinder at discount prices. We primarily offer top quality Rangefinders here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we carry the right gear. If you want to choose a wider collection, you can look at our primary Rangefinders page. If you have any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Leupold RX-FullDraw 5 6x Rangefinder:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 7.5 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Optical Coating: | Anti-Fog |
| Rangefinder Application: | Archery |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 0.5 yd @ 125 yds |
| Light Transmission: | 85 % |
Features of Leupold RX-FullDraw 5 6x Rangefinder
- Archer's Advantage bow ballistics uses your arrow weight, arrow velocity, and peep height to calculate more accurate ranges for steep angle and long distance shots.
- OLED displays use bright red characters and have adjustable brightness setting. This display technology also enables best in class light transmission for use in low light conditions.
- Flightpath technology uses your bow's ballistics to display the highest point of your arrow's flight, so you can take tighter shots with more confidence.
- Line of Sight (LOS) calculates the distance to a target in a straight line, regardless of any incline or decline.
- Offers a variety of reticles to choose from to fit any use or preference.
- Last Target mode ensures the rangefinder reads the farthest target in the laser's path, so grasses and twigs don't interfere with an accurate range.
Package Contents:
- Leupold RX-FullDraw 5 6x Rangefinder