Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Windridge Long Sleeve - Men's
Being a seller for Marmot, we're at the moment offering Marmot Windridge Long Sleeve - Men's at the best prices. We primarily carry top quality here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the police, you can be sure that we stock the right gear. If you wish to find a larger collection, you can search our main page. If you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. Therefore begin shopping now and look for the right for you.![]()
Specifications for Marmot Windridge Long Sleeve - Men's:
| Manufacturer: | Marmot |
| Length, Alpha: | Regular |
| Sleeve Length: | Long Sleeve |
| Center Back Length: | 28.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Apparel Fit: | Regular |
| Gender: | Male |
| Color: | Olive Grove |
| Application: | Outdoor |
| Shirt Style: | Technical T-Shirt, Active, T-Shirt |
| Fabric/Material: | 100% Polyester Mesh 3.0 oz/yd |
| Weight: | 10 oz |
| Application: | Running |
| Quantity: | 1 |
Features of Marmot Windridge Long Sleeve - Men's
- Lightweight polyester knit is breathable, wicking, and quick-drying to keep you cool and comfortable
- Sun protection with an ultraviolet protection factor (UPF) of 50
- Mesh panels to keep you cool
- Crew neck
Package Contents:
- Marmot Windridge Long Sleeve - Men's