Tap Tap to Zoom
Product Info for Nexbelt Thin Bar Supreme Ratchet Belt
Being a seller for Nexbelt, we are at the moment offering Nexbelt Thin Bar Supreme Ratchet Belt at discounted prices. We primarily offer good quality Police Belts here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be assured we stock the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can look at our main Police Belts page. In case you have any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. Therefore start looking now and look for the right Police Belts for you.![]()
Specifications for Nexbelt Thin Bar Supreme Ratchet Belt:
| Manufacturer: | Nexbelt |
| Mens Waist Size: | 50 in |
| Belt Width: | 1.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Casual |
| Gender: | Male |
| Fastener/Closure Type: | Buckle |
| Fabric/Material: | Nylon |
Features of Nexbelt Thin Bar Supreme Ratchet Belt
- The flexible design allows for supreme comfort
- Compact yet rugged buckle design
- The new push-button trigger for easy release without sacrificing security
- Granite Black Powder-coated textured for increased wear resistance
- Has 3 set screws for a more reliable hold
- Constructed using stainless steel set screws and not pins for a reliable hold (patent pending)
Package Contents:
- Nexbelt Thin Bar Supreme Ratchet Belt