Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: 17R-FLW-NXWL14-PS520068
MPN: PS520068
UPC: 6945064205074
Product Info for Nextorch WL14 LED Weapon Light
Being a dealer for Nextorch, we're at the moment promoting Nextorch WL14 LED Weapon Light at discount prices. We primarily carry top quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure we offer the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you've got any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. And so start browsing now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Nextorch WL14 LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 115 m |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 0.2 lb |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Gun Type: | Pistol |
| Overall Length: | 2.5 in |
Features of Nextorch WL14 LED Weapon Light
- Compact size with 500 lumen output
- Built-in 250 mAh rechargeable battery
- Compatible with MIL-STD-1913 and Glock rails
Package Contents:
- Nextorch WL14 LED Weapon Light