- Light Output:
- 1200 lumens
- Battery Type:
- 16340, CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
Code: 17R-FLW-FBSS16-WL15
MPN: WL15
Product Info for Nextorch NEXDOT WL15 1200 Lumens LED Tactical Weapon Light
As a seller for Nextorch, we're also currently promoting Nextorch NEXDOT WL15 1200 Lumens LED Tactical Weapon Light at affordable prices. We only have top quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be sure that we stock the right gear. If you wish to find a wider collection, you can look at our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Nextorch NEXDOT WL15 1200 Lumens LED Tactical Weapon Light:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | 16340, CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 420 m |
| Weight: | 73 g |
| Battery Quantity: | 2 |
Package Contents:
- Nextorch NEXDOT WL15 1200 Lumens LED Tactical Weapon Light