Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 650 lumens
- Battery Type:
- Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: 17R-FLW-NXWL22R-PS520033
MPN: PS520033
UPC: 6945064204350
Product Info for Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Red Laser
Being a dealer for Nextorch, our company is at the moment promoting Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Red Laser at low prices. We only carry top quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured that we stock the right gear. If you would like choose a wider collection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. Should you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start looking now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Red Laser:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 100 m |
| Length: | 2.16 in |
| Weight: | 0.26 lb |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Red Laser
- 650 Im max output, 102 m beam distance
- Compatible with MIL-STD-1913 and Glock rails
- Built-in 250 mAh rechargeable battery
- PX4 waterproof, 1 m impact resistant
Package Contents:
- Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Red Laser