Tap Tap to Zoom
- opplanet tcm bayco limited lifetime warranty
- Bayco Products Limited Lifetime Warranty
- Compact Tactical Weapon-Mounted Light Instruction
- Nightstick TCM-550XL-GL Instruction Manual
- Compact Tactical Weapon-Mounted Light Manual
- opplanet tcm battery guide
- Nightstick TCM-550XL-GL Product Flyer
- opplanet tcm series declaration of conformity
- opplanet tcm series modular reference guide
Product Info for Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light
As a dealer for Nightstick, our company is currently offering Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light at affordable prices. We only carry high quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure that we offer the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can search our primary Police Weapon Lights page. When you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 550 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 136 m |
| Length: | 2.5 in |
| Gun Make: | Glock |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Modular Rail Inserts |
| Width: | 1.1 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light:
- LED technology
- Ambidextrous rear-facing toggle switches
- Momentary or constant-on flashlight
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing
- Type III hard anodized finish
- Sharp, focused beam rated at 136 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
- 1 CR123 battery (included)
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light