Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1100 lumens, 1500 lumens
- Battery Type:
- CR123, Lithium Ion, Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4, Universal
Code: 28X-FLW-NS-LGL-170A2-LGL-170A2
MPN: LGL-170A2
UPC: 017398808842
Product Info for Nightstick Full-Size Long Gun Light
Being a seller for Nightstick, we are currently offering Nightstick Full-Size Long Gun Light at affordable prices. We mainly carry top quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you would like look for a wider assortment, you can consider our main Police Weapon Lights page. Should you have any questions, we've got a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. And so begin looking now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Nightstick Full-Size Long Gun Light:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 1100 lumens, 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123, Rechargeable, Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15, Universal, M4 |
| Beam Distance: | 304 m, 300 m |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 7.5 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Weather Resistance: | Waterproof, Yes |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Gun Type: | Carbine, Shotgun, Rifle |
Features of Nightstick Full-Size Long Gun Light
- LED technology
- Features both tail cap and 6in Remote Pressure Switches
- Momentary or constant-on function
- Standard and offset Picatinny rail mounts
- Sharp focused beam for distance illumination
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing w/Type III hard-anodized finish
- Beam distance rated at 300 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact and chemical resistant
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick Full-Size Long Gun Light