Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1500 lumens
- Battery Type:
- CR123, Lithium Ion, Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4, Universal
Code: 28X-FLW-NS-LGL-170A-LGL-170A
MPN: LGL-170A
UPC: 017398808835
Product Info for Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery
As a dealer for Nightstick, our company is currently offering Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery at the best prices. We mainly carry good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you want to find a larger selection, you can search our primary Police Weapon Lights page. If you have any questions, we've got a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore begin browsing now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion, Rechargeable, CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal, M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 300 m |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 7.5 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Weather Resistance: | Yes, Waterproof |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Gun Type: | Shotgun, Carbine, Rifle |
Features of Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery
- LED technology
- Features both tail cap and 6in Remote Pressure Switches
- Momentary or constant-on function
- Standard and offset Picatinny rail mounts
- Sharp focused beam for distance illumination
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing w/Type III hard-anodized finish
- Beam distance rated at 300 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact and chemical resistant
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery