Tap Tap to Zoom
Product Info for Nightstick Shotgun Forends LED Light For Mossberg 500/590/Shockwave
As a dealer for Nightstick, we're also currently promoting Nightstick Shotgun Forends LED Light For Mossberg 500/590/Shockwave at affordable prices. We mainly offer top quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be assured that we offer the right gear. If you would like find a larger assortment, you can look at our main Police Weapon Lights page. Should you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. And so start looking now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Nightstick Shotgun Forends LED Light For Mossberg 500/590/Shockwave:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Mossberg Model 500, Mossberg Model 590 Shockwave |
| Beam Distance: | 203 m |
| Length: | 7.1 in |
| Weight: | 17.5 oz |
| Bezel Diameter: | 1.3 in |
| Gun Make: | Mossberg |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | None, Waterproof |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Shotgun |
| Fabric/Material: | Glass-Filled Nylon |
Features of Nightstick Shotgun Forends Light For Mossberg 500/590/Shockwave
- 1200 Lumens
- 1.5 hours runtime
- White light
- For Mossberg 500/590/590A1 or Shockwave pump-action shotgun
- IPX7 Waterproof
Package Contents:
- Nightstick Shotgun Forends Light For Mossberg 500/590/Shockwave
- Light
- Action Tube Nut Wrench
- Nylon Hand Strap w/Mounting Hardware
- 2 Allen Wrenches
- Action Tube Spacer
- Battery Carrier
- 2 CR123 Batteries