Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 150 lumens
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable
- Beam Color:
- Green
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Springfield Armory Hellcat
- Included Accessories:
- Gun Lock, Screwdriver, USB Cable
Code: 28X-FLW-TSM16G
MPN: TSM-16G
UPC: 017398807869
Product Info for Nightstick Sub-compact Weapon Light W/grn Laser Sprg Hellcat
Being a seller for Nightstick, we're at the moment offering Nightstick Sub-compact Weapon Light W/grn Laser Sprg Hellcat at discounted prices. We primarily have good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be positive we carry the right gear. If you would like look for a wider assortment, you can search our main Police Weapon Lights page. If you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. Therefore start browsing now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Nightstick Sub-compact Weapon Light W/grn Laser Sprg Hellcat:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 150 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
| Beam Color: | Green |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Springfield Armory Hellcat |
| Beam Distance: | 104 m |
| Length: | 60 mm, 2.5 in |
| Weight: | 1.3 oz |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Battery Life: | 45 min |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Gun Lock, USB Cable, Screwdriver |
| Gun Type: | Pistol |
| Light Source: | LED |
Package Contents:
- Nightstick Sub-compact Weapon Light W/grn Laser Sprg Hellcat