Tap Tap to Zoom
Product Info for Nightstick 650 Lumen Subcompact Weapon-Mounted LED Light for Narrow Rail Handguns w/Green Laser
As a seller for Nightstick, our company is at the moment selling Nightstick 650 Lumen Subcompact Weapon-Mounted LED Light for Narrow Rail Handguns w/Green Laser at the best prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive we offer the right gear. If you would like choose a larger selection, you can search our primary Police Weapon Lights page. Should you have any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. Therefore start browsing now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Nightstick 650 Lumen Subcompact Weapon-Mounted LED Light for Narrow Rail Handguns w/Green Laser:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 43X MOS |
| Beam Distance: | 136 m |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Lighting Modes: | Strobe |
| Battery Life: | 2 hours |
| Finish: | Type III hard anodized finish |
Features of Nightstick 650 Lumen Subcompact Weapon-Mounted LED Light for Narrow Rail Handguns w/Green Laser:
- Daylight-visible green laser
- LED technology
- Ambidextrous rear-facing toggle switches
- Momentary or constant-on flashlight
- User-programmable strobe & battery-safe modes
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing
- Type III hard anodized finish
- Sharp, focused beam rated at 136Â meters
- Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
- 1 CR123 battery (included)
Package Contents:
- Nightstick 650 Lumen Subcompact Weapon-Mounted LED Light for Narrow Rail Handguns w/Green Laser
- 2 Spare Allen Screws
- 2 Allen Wrenches
- (1) CR123 Battery