Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 650 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- White
- Gun Model:
- SIG Sauer P365
- Condition:
- New
Code: 2O5-FLW-TCM365-TCM365
MPN: TCM365
UPC: 017398808507
Product Info for Bayco Sub-Compact 650 Lumens Weapon-Mounted Light for SIG SAUER P365-Series
As a dealer for Bayco, we're also at the moment promoting Bayco Sub-Compact 650 Lumens Weapon-Mounted Light for SIG SAUER P365-Series at low prices. We primarily offer good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you wish to look for a wider assortment, you can search our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. So begin browsing now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Bayco Sub-Compact 650 Lumens Weapon-Mounted Light for SIG SAUER P365-Series:
| Manufacturer: | Bayco |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | White |
| Gun Model: | SIG Sauer P365 |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 2.25 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aircraft-grade 6061-T6 Aluminum |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
Features of Bayco Sub-Compact 650 Lumens Weapon-Mounted Light for SIG SAUER P365-Series
- LED technology
- Ambidextrous rear-facing toggle switches
- Momentary or constant-on flashlight
- User-programmable strobe & battery-safe modes
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing
- Type III hard anodized finish
- Sharp, focused beam rated at 136 meters
- Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Bayco Sub-Compact 650 Lumens Weapon-Mounted Light for SIG SAUER P365-Series
- 1 CR123 battery