Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-NRL30-16753
MPN: 16753
UPC: 018208167531
Product Info for Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder
Being a seller for Nikon, we are currently selling Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder at low prices. We only carry high quality Rangefinders here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be assured that we stock the right gear. If you want to find a larger assortment, you can look at our main Rangefinders page. When you've got any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. And so start browsing now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1100 - 1600 yds |
| Weight: | 6.2 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2 |
| Minimum Range: | 8 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Operating Temperature: | -14 - 122 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 0.5 yd @ 700 yards |
| Wavelength: | 905 nm |
| Power Output: | 33.8 watts |
| Height: | 2.9 in |
| Activity/Occasion: | Outdoor |
| Fogproof: | Yes |
Features of Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder
- MULTILAYER COATING. Multilayer coating is applied to one or more lens and prism surfaces.
- WIDE FIELD OF VIEW. Models that have fields of view of 7.5 or greater.
- LONG EYE RELIEF. Provides 15mm or more of eye relief. Perfect for eyeglass wearers.
- WATERPROOF. O-ring sealed to prevent moisture from entering body.
- NITROGEN PURGED. Purged using nitrogen gas for total reliability against thermal shock and interl fogging.
- OLED DISPLAY. High visibility red display provides ideal contrast on distant targets.
- ID TECHNOLOGY. Delivers the one number you need for your best shot to account for incline or decline shooting angles.
- HYPER READ. Laser provides quick and stable measurement response regardless of distance (approximately 0.3 seconds).
- TRU TARGET. Technology that allows you to switch between First Target and Distant Target modes.
- Angle Compensation: Yes
- Beam Divergence (mrad): Vertical: 0.25. Horizontal: 1.8
- Electromagnetic Compatibility: FCC Part15 SubPartB class B, EU:EMC directive, AS/NZS, VCCI classB, CU TR 020, ICES-003
- Environment: RoHS, WEEE
- Increment Reading: Actual Distance: every 0.1m/yd. Horizontal Distance: every 0.1m/yd. Height: every 0.1m/yd. Angle: every 0.1deg
- Laser Classification: IEC60825-1: Class 1M/Laser Product. FDA/21 CFR Part 1040.10: Class I Laser Product
- Measurement Range: Angle: ±89deg
- Pulse Duration (ns): 9.7
- Battery Life: Approx. 8,500 actuations (at approx. 20C 68F). This figure may differ according to conditions such as temperature and other factors. Use only as a guide.
Package Contents:
- Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder