Tap Tap to Zoom
- Color:
- White
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-COOLSHST-16555
MPN: 16555
UPC: 018208165551
Product Info for Nikon Coolshot Pro Stabilized 6x Golf Rangefinder
As a seller for Nikon, we're at the moment offering Nikon Coolshot Pro Stabilized 6x Golf Rangefinder at the best prices. We only carry high quality Rangefinders here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be certain we carry the right gear. If you would like choose a wider selection, you can look at our primary Rangefinders page. If you've got any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. And so start browsing now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Nikon Coolshot Pro Stabilized 6x Golf Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 6 oz |
| Color: | White |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Magnification Type: | Fixed |
Nikon Coolshot Pro Stabilized 6x Golf Rangefinder
- Measurement range: 8-1,200 yd.
- STABILIZED function facilitates measurement to a distant flagstick while reducing the vibration caused by hand movement.
- Red internal OLED display enables easier viewing in any situation. Automatic brightness adjustment function fine-tunes the display brightness according to the surrounding ambient light level.
- HYPER READ provides quick and stable measurement response in approx. 0.3 seconds--regardless of distance.
- Green-lit LOCKED ON Technology informs you of the distance to the closest subject.
- ID (incline/decline) Technology displays the slope-adjusted distance (Horizontal distance Height), which is a guide to how far you should hit the ball and useful when golfing on an uphill/downhill course.
- Actual Distance Indicator offers visual confirmation to observers that the slope measurement function (ID Technology) is not being utilized. Actual Distance Indicator can also be switched off.
- First Target Priority mode: When measuring overlapping subjects, the distance of the closest subject is displayed useful when golfing to measure the distance to a flagstick on a green with woods in the background.
- Single or continuous measurement functionality (up to 8 seconds).
- High-quality 6x monocular with multilayer coating for bright, clear images.
- Large, 18mm ocular for easy viewing.
- Wide field of view.
- Long eye relief design affords eyeglass wearers easy viewing.
- Adjustable Diopter for sharp focus.
- Compact body design for comfortable holding.
- Waterproof and fogproof.
- Wide temperature tolerance.
Package Contents:
- Nikon Coolshot Pro Stabilized 6x Golf Rangefinder