Tap Tap to Zoom
- Color:
- White
Code: NI-RF-C20GIILR-16667
MPN: 16667
UPC: 018208166671
Product Info for Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder
Being a dealer for Nikon, we are at the moment promoting Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder at affordable prices. We mainly offer good quality Rangefinders here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we stock the right gear. If you would like look for a wider selection, you can search our main Rangefinders page. Should you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So begin shopping now and find the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16.7 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 800 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Color: | White |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Magnification Type: | Fixed |
Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder
- Measurement range: 6-800 yds
- First Target Priority modeuseful for measuring the distance to a flagstick on a green with woods in the background.
- High-quality 6x monocular with multilayer coating for bright
- clear images
- Single or continuous measurement (up to 8 seconds) allows for quick
- easy measurements to multiple targets.
- Displays in 1-yard increments
- 1-yard accuracy (under 100 yards)
- 2-yard accuracy (over 100 yards)
- Long eye relief
- Compact
- lightweight and ergonomic design
- Rainproof (IPx4)
- 5-year warranty
Package Contents:
- Nikon COOLSHOT 20 GII Golf Laser Rangefinder