Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Gray
Code: NI-RF-NN01GR-16789
MPN: 16789
UPC: 18208167890
Product Info for Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder
Being a seller for Nikon, we're also at the moment promoting Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder at the best prices. We only have high quality Rangefinders here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the police, you can be assured we carry the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can consider our primary Rangefinders page. If you've got any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. So start looking now and find the right Rangefinders for you.![]()
Specifications for Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 31.4 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 7.2 oz |
| Width: | 1.6 in |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 4.5 in |
| Color: | Gray |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Finish: | Yellow |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Height: | 3.1 in |
| Attachment Type: | Magnetic |
Features of Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder
- Stronger, more secure magnetic mount. Confidently attach it to your cart, bag carrier or even club heads. When you need it, just grab and gono fussing with cases or straps.
- Bright, clear view. Nikon's world-class optics with multilayer coating deliver bright, clear views with diopter adjustment for fine-tuning to your vision.
- Slope compensation when you want it. The i in COOLSHOT 50i GII means it can factor elevation (incline/decline) into your measurementkey for uphill and downhill shots, and essential for deciding which club to use.
- Competition approved. When slope-compensation is not allowed, the Actual Distance Indicator (ADI) LED lets other players and officials know youre not using the ID Technology mode.
- Prioritize the pin. With First Target Priority mode, the COOLSHOT 50i GII will ignore background distractions like trees, shrubs or golf carts to make it easier to target the flagstick.
- Scan the lay of the land. Press and hold the power button for up to 8 seconds to scan your surroundings in real-time and measure the distance to trees, water hazards, sand traps and more.
- Flagstick detection. DUAL LOCKED ON QUAKE flagstick confirmation technology provides a visual cue plus a gentle vibration to let you know you're measuring the pin, not a tree or other object behind it.
- Rainproof. Ready for whatever conditions you encounter on the course.
- Pocket-friendly. Not much larger than a smartphone and just 7.2 oz.
- Years of great play.
Package Contents:
- Nikon Coolshot 50i GII 6x22mm Golf Rangefinder