Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- White
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-COOLSHPR-16758
MPN: 16758
UPC: 018208167586
Product Info for Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders
Being a seller for Nikon, we're also at the moment offering Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders at the best prices. We mainly have good quality Rangefinders here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be positive that we stock the right gear. If you want to choose a larger selection, you can look at our primary Rangefinders page. Should you have any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and find the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 39.3 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 6.3 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | White |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2 Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Optical Coating: | Anti-glare, High Contrast |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Package Type: | Box |
| Accuracy: | +/-1.75 yds |
Features of:
- Image stabilization
- DUAL LOCKED ON ECHO technology
- HYPER READ technology
Package Contents:
- Nikon Coolshot PROII Stabilized Golf Rangefinders