Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- White
Code: NI-RF-NN02GR-16788
MPN: 16788
UPC: 18208167883
Product Info for Nikon Coolshot ProIII Stabilized 6x21mm Golf Rangefinder
As a dealer for Nikon, our company is currently promoting Nikon Coolshot ProIII Stabilized 6x21mm Golf Rangefinder at low prices. We primarily offer good quality Rangefinders here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain that we stock the right gear. If you wish to choose a wider assortment, you can consider our primary Rangefinders page. If you've got any questions, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So start browsing now and find the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Nikon Coolshot ProIII Stabilized 6x21mm Golf Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 39.3 ft at 100 yds |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1200 yds |
| Weight: | 7.2 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 4 in |
| Color: | White |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 8 yds |
| Finish: | White |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Height: | 2.9 in |
Features of Nikon Coolshot ProIII Stabilized 6x21mm Golf Rangefinder
- Game-changing image stabilization. The powerful built-in optical image stabilization system counteracts hand shake in both the monocular view and the ranging laser. The result is staggering: scan and measure with unshakable precision.
- Hyper-fast measurements. New and improved HYPER READ technology calculates distance faster than ever (0.1 s). Explore more options without slowing down your game.
- Bright, clear view. Nikon's world-class optics with multilayer coating deliver bright, clear views with diopter adjustment for fine-tuning to your vision.
- Slope compensation when you want it. Factor elevation into your measurementkey for uphill and downhill shots, and essential for deciding which club to use. Complies with USGA Local Rule 14-3 for tournament play when Slope is turned off.
- Competition approved. When slope-compensation is not allowed, the Actual Distance Indicator (ADI) LED lets other players and officials know youre not using the ID Technology mode.
- Prioritize the pin. With First Target Priority mode, the COOLSHOT PROIII STABILIZED will ignore background distractions like trees, shrubs or golf carts to make it easier to target the flagstick.
- Scan the lay of the land. Press and hold the power button for up to 8 seconds to scan your surroundings in real-time and measure the distance to trees, water hazards, sand traps and more.
- Flagstick detection. DUAL LOCKED ON QUAKE flagstick confirmation technology provides a visual cue plus a gentle vibration to let you know you're measuring the pin, not a tree or other object behind it.
- Waterproof. Rain and inclement weather won't keep you off the course or stop you from hitting the mark.
- Pocket-friendly. Not much larger than a smartphone and just 7.2 oz.
- Years of great play.
Package Contents:
- Nikon Coolshot ProIII Stabilized 6x21mm Golf Rangefinder