Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-RFB-16212
MPN: 16212
UPC: 018208162123
Product Info for Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars
Being a seller for Nikon, our company is at the moment promoting Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars at discounted prices. We mainly carry good quality here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we offer the right gear. If you wish to find a larger assortment, you can look at our main page. If you've got any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. So begin looking now and look for the right for yourself.![]()
Specifications for Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Maximum Range: | 1100 - 1900 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Length: | 4.41 in |
| Minimum Focus Distance: | 23 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Optical Coating: | Multi-Layer Coated |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Interpupillary Distance: | 58 - 72 mm |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Wavelength: | 905 nm |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Other |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 6.1 - 320 degrees |
| Minimum Range: | 10 yds |
Features of Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars:
- Rangefinding range from 10 to 1900 yards
- ID (Incline/Decline) rangefinding technology
- Range displays in .1-yard increments to 100 yards, 1-yard increments over 100 yards
- Single or continuous rangefinding measurement (up to 8 seconds)
- Bright and clear red OLED range display with 4-step intensity adjustment
- Auto Power Shut-Off function saves battery life, shuts down after 8 seconds of non-use.
- ED (Extra-low dispersion) Glass
- Full multilayer-coated lenses and prisms
- Lead-and-arsenic-free glass
- Long eye relief design
- Turn-and-slide multi-click rubber eyecups
- Flip-down objective lens caps
- Rubber Armoring over rugged metal die-cast body
- Waterproof/Fogproof
- Tripod Adaptable
Package Contents:
- Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars