Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-PS1000LRF-16664
MPN: 16664
UPC: 018208166640
Product Info for Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder
As a dealer for Nikon, we are at the moment offering Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder at discount prices. We primarily carry good quality Rangefinders here so no matter if you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to find a wider assortment, you can search our primary Rangefinders page. If you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start looking now and look for the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16.7 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Weight: | 4.6 oz |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Diopter Adjustment Range: | +/-4 - -1 dpt |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder:
- Specifications
- Product Number 16664
- Mag
- X Obj
- Diameter 6X20
- Eye Relief (Mm) 16.7
- Real Angular Fov / Fov At 100 Yds (Ft) 6.0Deg/ 31.4
- Measurement Range (Yds) 6-1,000
- Max Range (Reflective) (Yds) 1,000
- Max Range (Tree) (Yds) 800
- Max Range (Deer) (Yds) 600
- Weight (W/O Batteries) (Oz) 4.6
- Size (Lxhxw) (In) 3.6 X 2.9 X 1.5
- Increment Reading (Yds) 1.0
- Exit Pupil (Mm) 3.3
- Diopter Adjustment +/-4 M-1
- Power Source 1 Cr2 Lithium
- Accuracy
- (Actual Distance In Yds)
- +/-1.00M/Yd
- (Shorter Than 100M/Yd.)
- +/-2.00M/Yd
- (100M/Yd
- And Over)
- Viewfinder Display M/Yd
- Laser Classification Iec60825-1: Class 1M/Laser Product Fda/21 Cfr Part
- 1040.10:Class 1 Laser Product
- Electromagnetic
- Compatibility
- Fcc Part15 Subpartb Class B
- Eu:Emc
- Directive
- Ices-003
- Environment Rohs
- Weee
Package Contents:
- Nikon Prostaff 1000 6x20mm Laser Rangefinder