Tap Tap to Zoom
Product Info for Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery
Being a seller for Nitecore, we're at the moment offering Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery at low prices. We mainly carry high quality Batteries here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we offer the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can look at our main Batteries page. In case you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. So start looking now and look for the right Batteries your needs.![]()
Specifications for Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow/Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 950 mAh |
| Length: | 1.43 in |
| Weight: | 0.71 oz |
| Battery Type: | 16340, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery
- Nitecore NL169R