Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow/Black
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 3600 mAh
- Length:
- 2.75 in
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 3N-BT-VXQ1S-BAT-NITE-18650-NL1836HP
MPN: BAT-NITE-18650-NL1836HP
UPC: 6952506495986
Product Info for Nitecore NL1836HP 3600mAh Rechargeable 18650 Battery
Being a dealer for Nitecore, we're currently promoting Nitecore NL1836HP 3600mAh Rechargeable 18650 Battery at affordable prices. We mainly have high quality Batteries here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be certain we offer the right gear. If you would like choose a larger selection, you can search our main Batteries page. When you've got any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So start browsing now and find the right Batteries for you.![]()
Specifications for Nitecore NL1836HP 3600mAh Rechargeable 18650 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow/Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 3600 mAh |
| Length: | 2.75 in |
| Weight: | 1.73 oz |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Nitecore NL1836HP 3600mAh Rechargeable 18650 Battery
- Nitecore NL1836HP