Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Yellow
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 4000 mAh
- Length:
- 2.75 in
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion, Rechargeable, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Code: 3N-BT-NL1840-6952506496402
MPN: 6952506496402
UPC: 6952506496402
Product Info for Nitecore NL1840HP 4000mAh Rechargeable 18650 Battery
As a dealer for Nitecore, we are at the moment offering Nitecore NL1840HP 4000mAh Rechargeable 18650 Battery at low prices. We only offer high quality Batteries here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you want to find a wider selection, you can search our main Batteries page. Should you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. So start browsing now and look for the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Nitecore NL1840HP 4000mAh Rechargeable 18650 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Black/Yellow |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 4000 mAh |
| Length: | 2.75 in |
| Weight: | 50 g, 1.76 oz |
| Battery Type: | Rechargeable Lithium-Ion Battery, 18650, Lithium Ion, Rechargeable |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Features of Nitecore NL1840HP 4000mAh Rechargeable 18650 Battery
- Continuous 10A discharge current
- Can be recharged over 500 times
- Built-in pressure relief valve
- Nickel-plated stainless steel cathode and anode
Package Contents:
- Nitecore NL1840HP 4000mAh Rechargeable 18650 Battery