Tap Tap to Zoom
Product Info for Olight Baldr Mini 600 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight
As a seller for Olight, our company is at the moment promoting Olight Baldr Mini 600 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight at affordable prices. We mainly carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can search our primary Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Olight Baldr Mini 600 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight:
| Manufacturer: | Olight |
| Light Output: | 600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Prismatic |
| Beam Color: | Cool White |
| Beam Distance: | 142 yds |
| Diameter: | 1.26 in |
| Length: | 2.24 in |
| Weight: | 3.07 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Bezel Diameter: | 1.26 in |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Finish: | Anodized |
| Width: | 1.29 in |
| Lens Material: | Glass |
| Package Type: | Box |
| Height: | 1.41 in |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Condition: | New |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Quantity: | 1 |
| Charger Type: | USB |
| Lens Finish: | Clear |
| Bezel Type: | Standard |
Features of Olight Baldr Mini 600 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight
- Max output of 600 lumen with 142 yards of throw
- 3 Modes: white light, green beam, white light + green beam
- Adaptable slide rail to mount it in the desired position
- Compatable with most pistols with glock and picatinny rail mount
- Compact and lightweight
Package Contents:
- Olight Baldr Mini 600 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight
- BALDR Mini
- Picatinny Rail Mount Adapter
- HM2.54.5 Socket Cap Screw
- MCC Special (Magnetic Charging Cable)
- Allen Wrench
- Oval Point Set Screw
- Cone Point Set Screw
- User Manual