Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 600 lumens
- Battery Type:
- 18650
- Beam Color:
- Cool White
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Other
Code: 1L-FLW-PLMIN-6926540911115
MPN: 6926540911115
UPC: 6926540911115
Product Info for Olight PL-MINI 2 Valkyrie 600 Lumens LED Rechargeable Flashlight
Being a dealer for Olight, we are currently promoting Olight PL-MINI 2 Valkyrie 600 Lumens LED Rechargeable Flashlight at discount prices. We mainly have good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we offer the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can look at our primary Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So begin browsing now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Olight PL-MINI 2 Valkyrie 600 Lumens LED Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Light Output: | 600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | 18650 |
| Beam Color: | Cool White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 109 yds |
| Diameter: | 1.26 in |
| Length: | 2.07 in |
| Weight: | 2.57 oz |
| Bezel Diameter: | 1.26 in |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | TIR |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Other |
| Width: | 1.26 in |
| Lens Finish: | Clear |
| Quantity: | 1 |
| Height: | 1.28 in |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Charger Type: | USB |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Bezel Type: | Standard |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
Features of Olight PL-MINI 2 Valkyrie 600 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- Adjustable rail to fix the light in the desired position for your specific firearm
- Compatible with most pistols, including subcompacts
- Max output of 600 lumens with 109 yards of throw
- Built in battery is conveniently charged using the included magnetic USB cable (MCC)
- Quick installation and removal within one second
- Both Glock rail and Picatinny rail compatible
- Ultra-compact and lightweight design for easy concealment
- Easy to operate design minimizes accidental activation when placed in a holster
Package Contents:
- Olight PL-MINI 2 Valkyrie 600 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- Olight PL-MINI 2 VALKYRIE
- T6/T8 socket head wrench
- Picatinny (Mil-std-1913) rail mount
- MCC speical (magnetic charging cable)
- User manual