Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Red
- Panoramic Rotation:
- 360 degrees
- Weight Capacity:
- 26 lb
- Length:
- 26 in
- Height:
- 7 in
- Height Range:
- 17.5 - 70 in
- Condition:
- New
Code: 20L-TR-DDET-97499
MPN: 97499
UPC: 640265974991
Product Info for Predator Tactics DeadEye Rifle Tripod System
As a seller for Predator Tactics, we're also at the moment offering Predator Tactics DeadEye Rifle Tripod System at discount prices. We primarily have top quality Tripods & Mounts here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you would like look for a larger selection, you can look at our main Tripods & Mounts page. If you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So start looking now and look for the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Predator Tactics DeadEye Rifle Tripod System:
| Manufacturer: | Predator Tactics |
| Color: | Black/Red |
| Panoramic Rotation: | 360 degrees |
| Weight Capacity: | 26 lb |
| Length: | 26 in |
| Height: | 7 in |
| Height Range: | 17.5 - 70 in |
| Condition: | New |
| Closed Length: | 26 in |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
Features of Predator Tactics DeadEye Rifle Tripod System
- Solid Rifle Mounting System
- Securely Attaches to Picatinny Rails and Nato Rails
- Built In Rubber & Spiked Feet
Package Contents:
- Predator Tactics DeadEye Rifle Tripod System
- Deadeye Tripod
- Deadeye Ballhead
- Deadeye Rail Adapter
- Digital Camo Padded Nylon Carry Case