Tap Tap to Zoom
Product Info for Predator Tactics The Laborer Flashlight
Being a dealer for Predator Tactics, we're at the moment promoting Predator Tactics The Laborer Flashlight at affordable prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we offer the right gear. If you want to find a larger assortment, you can look at our primary Police Weapon Lights page. In case you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So start looking now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Predator Tactics The Laborer Flashlight:
| Manufacturer: | Predator Tactics |
| Light Output: | 890 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 282 m |
| Diameter: | 5.5 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Flashlight Application: | Hunting |
| Charger Type: | Battery |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Quantity: | 1 |
Features of Predator Predator Tactics The Laborer Flashlight:
- Features: 890 Lumens
- 282 meters of beam throw
- 6700k / Bright White
- Small & Compact Size
- Matte Black Finish Specs: Runs on 1 x 18-650 Battery or 2 x cr123 batteries
- 1 Mode
- Functional in 0 degree temps
- Waterproof
- Aluminum Alloy
- 5.6 ounces
- 5.5 inches
- "Batteries Not Included"
Package Contents:
- Predator Tactics The Laborer Flashlight