Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 3200 mAh, 3200Mah
- Power:
- 3.6 volts, 3.7 volts
- Length:
- 2.9 in, 6.3 in
- Battery Type:
- Li-ion Rechargeable Battery Pack
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Rechargeable lithium-ion battery3,200 mAh capacityDesigned to power Axion, Thermion, and Digex models
- Condition:
- New
Code: ZA-NA-PL79161-EE
MPN: PL79161
UPC: 812495025815
Product Info for Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery
As a dealer for Pulsar, we are currently offering Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery at the best prices. We only carry high quality Batteries here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you would like find a wider collection, you can search our primary Batteries page. In case you have any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. And so start shopping now and look for the right Batteries for yourself.![]()
Specifications for Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery:
| Manufacturer: | Pulsar |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Battery Capacity: | 3200Mah, 3200 mAh |
| Power: | 3.7 volts, 3.6 volts |
| Battery Type: | Li-ion Rechargeable Battery Pack |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 6.3 in, 2.9 in |
| Width: | 0.94 in, 2.35 in |
| Height: | 1.4 in, 0.94 in |
| Weight: | 2.1 oz, 0.2 lb |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Rechargeable lithium-ion battery3,200 mAh capacityDesigned to power Axion, Thermion, and Digex models |
| Quantity: | 1 |
Features of Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery:
- Designed to power Axion / Thermion / Digex models
- Fits Axion Models: Axion XM22 Key, Axion XM30 Key & Axion XM30S
- 4 hours in Axions/ 6-8 in Thermions
- Operating Temperature: -4 to 140 F / -20 to 60 C
- Pin type for battery charger: microUSB
- Battery charge indication: Yes
Package Contents:
- Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery