Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 450 lumens
- Battery Type:
- CR123
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: SD9-FLW-SIG231-SOF12001
MPN: SOF12001
UPC: 798681644667
Product Info for SIG SAUER Foxtrot1x Weapon Mounted Light
As a dealer for SIG SAUER, our company is currently selling SIG SAUER Foxtrot1x Weapon Mounted Light at affordable prices. We primarily carry top quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be assured that we carry the right gear. If you want to look for a larger assortment, you can search our main Police Weapon Lights page. Should you have any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. And so start browsing now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for SIG SAUER Foxtrot1x Weapon Mounted Light:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Light Output: | 450 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.9 oz |
| Gun Make: | SIG Sauer, Glock |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Overall Length: | 2.4 in |
| Width: | 1.2 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Height: | 1.3 in |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SIG SAUER Foxtrot 1X Weapon Light
- 450 lumens and 1.5 hours of runtime
- Powered by 1 CR123 battery, loaded via a removable bezel with lockout mode
- M1913/SIG and Glock sliding rail interface plates included for maximum location adjustment range on the rail
- Ambidextrous push-button side switches, with momentary and latching modes
Package Contents:
- SIG SAUER Foxtrot1x Gun-Mounted Light