Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Dark Earth
- Condition:
- New
Code: SD9-RFB-SOK10K12-SOK10K12
MPN: SOK10K12
UPC: 798681697267
Product Info for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
As a seller for SIG SAUER, our company is at the moment selling SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars at the best prices. We primarily offer good quality here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we stock the right gear. If you want to find a larger collection, you can look at our main page. Should you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So begin shopping now and find the right your needs.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Maximum Range: | 10000 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 32 oz |
| Width: | 5 in |
| Optical Coating: | LensArmor |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Condition: | New |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Package Type: | Box |
Features of SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
- Updated optical system improves color accuracy and low light performance by 95%
- New direct wind input for instant modification to wind speed and direction
- Applied ballistics elite with complete AB bullet database and custom drag curves
- Gen II lightwave DSP ranging engine with extended range (XR) mode
- Onboard environmental sensors and digital compass for real-time ballistic calculations
- Active-matrix OLED display provides all relevant ballistic data in a crisp red reticle
- Drop remote waypoints with basemap app
Package Contents:
- SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
- Storage Case
- Neck Strap Kit
- Lens Pen