Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars
As a seller for SIG SAUER, we're at the moment offering SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars at discount prices. We primarily have high quality here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be sure we carry the right gear. If you wish to choose a larger assortment, you can search our main page. When you've got any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So begin looking now and look for the right for you.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Graphite |
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Weight: | 5.2 oz |
| Laser Divergence: | 1.5 MRAD |
| Battery Quantity: | 1 |
| Maximum Range: | 3000 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Measurement System: | Yards |
| Width: | 1.3 in |
| Battery Type: | CR2 |
| Finish: | Gray |
| Length: | 4.6 in |
Features of SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars
- Red led display
- Class 1M
Package Contents:
- SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars