Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light
Being a seller for SIG SAUER, we're at the moment selling SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light at discounted prices. We primarily offer high quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we stock the right gear. If you want to look for a wider assortment, you can look at our main Police Weapon Lights page. If you've got any inquiries, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. Therefore start looking now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Light Output: | 700 lumens |
| Battery Type: | 16340 rechargeable, CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer P220, SIG Sauer 1911, SIG Sauer P365 X-Macro, SIG Sauer M18, SIG Sauer MCX, SIG Sauer SIGM400, SIG Sauer P320 X-Compact, SIG Sauer P226 MK25, SIG Sauer P320 Carry, SIG Sauer P320 X-Carry, SIG Sauer P320 Full Size, SIG Sauer SIG 516, SIG Sauer P320 X-Five, SIG Sauer MPX, SIG Sauer P229, SIG Sauer P320 Compact, SIG Sauer SIG 716, SIG Sauer M17, SIG Sauer Pro SP2022 |
| Diameter: | 24 mm |
| Length: | 2.75 in |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Finish: | Anodized |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light
-
20,000 Candela
-
Up to 1.5 Hours of Runtime
-
The FOXTROT2R Ships With Two Rail Interface Inserts. The M1913 Insert Is Designed To Fit MIL-STDĀ 1913 Rails. The OTHER Insert Is Meant For Pistols With Non Mil-STD 1913 Rail Designs.
-
Ambidextrous Activation Paddles with Momentary Mode, Latching Mode, and Threshold Mode
-
Programmable Activation, 3 Separate Modes Chosen by the User
-
4-Position Sliding Rail Inserts For a Customizable Fit
-
FlexCore Allows The Light To Be Powered By Either The Included Rechargeable 16340 Battery Or Standard CR123A Battery, Giving You The Flexibility To Choose The Best Power Source For Your Needs.
Package Contents:
- SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light