Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Measurement System:
- Yards
- Battery Quantity:
- 1
Code: SD9-RF-SOK6K806-SOK6K806
MPN: SOK6K806
UPC: 798681692088
Product Info for SIG SAUER KILO6k HDX 8x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars
As a seller for SIG SAUER, our company is currently offering SIG SAUER KILO6k HDX 8x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars at discounted prices. We mainly carry top quality Rangefinders here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain that we stock the right gear. If you want to look for a wider collection, you can search our main Rangefinders page. In case you have any questions, we have a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. Therefore begin shopping now and find the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO6k HDX 8x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 8 x |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Angle: | 7.6 degrees |
| Prism Material: | BAK4 |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 6000 yds |
| Weight: | 27.9 oz |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 5.4 in |
| Close Focus: | 5 m |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 4000 ranging cycles |
| Battery Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Finish: | Rubber |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Diopter Adjustment Range: | 3 - -3 dpt |
| Laser Divergence: | 1.6 MRAD |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Rangefinder Application: | Hunting |
Features of SIG SAUER KILO6k HDX 8x42mm Rangefinding Binoculars
- Less than one foot range resolution for short range accuracy
- Onboard temperature, pressure, and humidity sensors for accurate real-time ballistics calculations
- 5 target modes; first, best, last, fog, and extended range
- 5 range modes; applied ballistics, Ultralight (BDX-U), applied ballistics external (BDX-X), angled modified range (AMR), line of sight (LOS), archery (ARCH)
- Applied Ballistics Ultralight with complete AB bullet database, up to 25 custom ballistic profiles and 8 preset onboard ballistics groups
- BDX 2.0 enabled with low energy, long range Bluetooth
- Hyperscan provides 4 range updates per second in scan mode while Rangelock reports the last range results when ranging distant targets
Package Contents:
- SIG SAUER Kilo6K HD 8x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars