Tap Tap to Zoom
- Dial Color:
- Black
- Band/Strap Color:
- Black
- Case Color:
- Black
- Marker/Numeral Color:
- White
- Case Material:
- Stainless steel
- Case Diameter:
- 42.42 mm
- Bezel Finish:
- Stainless Steel
- Band/Strap Material:
- Leather
- Wrist Band Type:
- Strap
Code: SN-WT-THECIVILIAN-SWW-6063
MPN: SWW-6063
UPC: 024718160634
Product Info for Smith & Wesson The Civilian Watch
As a seller for Smith & Wesson, we're currently promoting Smith & Wesson The Civilian Watch at the best prices. We mainly have top quality Watches & Accessories here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure that we carry the right gear. If you would like look for a wider collection, you can search our primary Watches & Accessories page. Should you have any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So begin looking now and find the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Smith & Wesson The Civilian Watch:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gender: | Unisex |
| Dial Color: | Black |
| Band/Strap Color: | Black |
| Case Color: | Black |
| Marker/Numeral Color: | White |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 42.42 mm |
| Bezel Finish: | Stainless Steel |
| Band/Strap Material: | Leather |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistant Mark: | 30 m |
| Weight: | 1.76 oz |
| Blade Material: | Steel |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Smith & Wesson The Civilian Watch