Tap Tap to Zoom
Code: ST-RFB-5914-2652
MPN: 2652
UPC: 840229102129
As a seller for Steiner, we are currently promoting Steiner 7x50 M750R LPF Gen III Rangefinder Binocular at affordable prices. We primarily offer high quality here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be certain that we stock the right gear. If you want to choose a larger selection, you can consider our main page. If you have any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. So begin browsing now and look for the right for yourself.![]()
| Manufacturer: | Steiner |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Green |
| Rangefinder Application: | Shooting |
| Weight: | 36.9 oz |
| Width: | 8.1 in |
| Length: | 12 in |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 18.7 |
| Field of View, Linear: | 392 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Weather Resistance: | Yes, Water Resistant |
| Included Accessories: | Objective Covers, Neck Strap |
| Condition: | New |
| Zoom: | No |
| Magnification Type: | Fixed |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Close Focus: | 66 ft |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Fogproof: | Yes |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Shockproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Size Class: | Standard |
| Height: | 5.5 in |
| Package Type: | Box |