Tap Tap to Zoom
Code: ST-RFB-BNSMR-2663
MPN: 2663
UPC: 840229102167
As a dealer for Steiner, we're also at the moment selling Steiner Military M1050r 10x50 Porro Prism Rangefinder Binocular at discounted prices. We mainly have high quality here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be sure that we stock the right gear. If you want to find a wider assortment, you can search our primary page. Should you have any questions, we've got a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. So begin looking now and find the right for yourself.![]()
| Manufacturer: | Steiner |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Green |
| Rangefinder Application: | Shooting |
| Weight: | 35.3 oz |
| Width: | 8.1 in |
| Length: | 12 in |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 5 dpt |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Field of View, Linear: | 392 ft at 100 yds |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Weather Resistance: | Yes, Water Resistant |
| Included Accessories: | Objective Cover, Rain Protection Cap, Neck Strap |
| Additional Features: | SUMR Milliradian Ranging Reticle |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Country of Origin: | Germany |
| Height: | 5 in |
| Prism System: | Porro |
| Magnification Type: | Fixed |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Prism Material: | BAK4 |
| Close Focus: | 66 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Size Class: | Standard |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Zoom: | No |
| Water Resistant Mark: | 16 ft |