Tap Tap to Zoom
Code: ST-RFB-2680-2680
MPN: 2680
UPC: 840229102211
Being a dealer for Steiner, we are at the moment offering Steiner Military M830r LRF 8x30 Porro Prism Rangefinder Binocular at discount prices. We primarily carry high quality here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we stock the right gear. If you want to choose a wider collection, you can search our primary page. If you have any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. So begin browsing now and look for the right your needs.![]()
| Manufacturer: | Steiner |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Color: | Black, Olive Drab Green |
| Rangefinder Application: | Shooting |
| Weight: | 26.5 oz |
| Width: | 6.7 in |
| Length: | 12 in |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 5 dpt |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 15.5 |
| Eye Relief: | 3.75 mm |
| Field of View, Linear: | 319 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Weather Resistance: | Yes, Water Resistant |
| Included Accessories: | Objective Covers, Neck Strap |
| Condition: | New |
| Prism Material: | BAK4 |
| Fogproof: | Yes |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Zoom: | No |
| Prism System: | Porro |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Shockproof: | Yes |
| Height: | 4.5 in, 4.2 in |
| Size Class: | Standard |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Country of Origin: | Germany |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Close Focus: | 66 ft |