Tap Tap to Zoom
Being a dealer for Steiner, we're also currently selling Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular at discount prices. We mainly carry high quality here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we stock the right gear. If you want to look for a wider collection, you can search our primary page. If you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. Therefore start browsing now and look for the right for you.![]()
| Manufacturer: | Steiner |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 35.8 oz |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Twilight Factor: | 20.49 |
| Field of View, Linear: | 344 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Wavelength: | 905 nm |
| Included Accessories: | Objective Covers, Cleaning Cloth, Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Prism System: | Roof |
| Fogproof: | Yes |