Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-6 Subcompact Gun-Mounted Tactical Light w/Red Laser
Being a seller for Streamlight, we are at the moment promoting Streamlight TLR-6 Subcompact Gun-Mounted Tactical Light w/Red Laser at low prices. We primarily have good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can search our main Police Weapon Lights page. If you've got any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. And so begin shopping now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-6 Subcompact Gun-Mounted Tactical Light w/Red Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR1/3N |
| Beam Color: | Red |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 42, Glock 43 |
| Wavelength: | 640 - 660 nm |
| Length: | 2.3 in |
| Weight: | 1.27 oz |
| Gun Make: | Glock |
| Battery Life: | 1 - 11 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Width: | 0.85 in |
| Height: | 1.42 in |
| Battery Quantity: | 2 |
| Fabric/Material: | Impact Resistant Engineered Polymer |
| Included Accessories: | 3N Lithium Batteries, 2 x CR-1 |
| Additional Features: | Push Button |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
Features of Streamlight Gun Mounted Light and Laser - TLR6, SQ-FLW-69270:
- Custom fit for GLOCK 42 & GLOCK 43.
- Ultra lightweight and compact.
- Batteries can be replaced while light remains mounted on gun.
- No need to resight laser after battery change.
- Windage and Elevation adjustment screws mounted in brass bushings for long life and dependable zero retention of laser.
- Durable, impact-resistant polymer construction.
- All modes feature a 10-minute auto shut-off to conserve batteries.
- Optimized electronics provide regulated intensity.
- Operating temperature: -20 to +120 F.
- IPX-4 rated design; water resistant.
- 1m impact resistance tested.
- Includes 2 3V CR-1.3 N lithium batteries.
- Serialized for positive identification.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Streamlight TLR-6 Subcompact Gun-Mounted Tactical Light w/Red Laser