Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-7 X Sub Ultra-Compact LED Tactical Weapon Light
Being a dealer for Streamlight, we are currently promoting Streamlight TLR-7 X Sub Ultra-Compact LED Tactical Weapon Light at discount prices. We only have top quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be sure that we carry the right gear. If you would like choose a larger selection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So begin looking now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Streamlight TLR-7 X Sub Ultra-Compact LED Tactical Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 141 m |
| Length: | 2.58 in |
| Weight: | 2.4 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Chemical Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Height: | 1.24 in |
| Width: | 1.16 in |
| Fabric/Material: | 6000 Series Machined Aircraft Aluminum |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-7 X Sub Ultra-Compact LED Tactical Weapon Light:
- Multi-fuel: Uses one (1) Streamlight SL-B9Â protected Li-Ion USB-C rechargeable battery pack or one (1) CR123A lithium battery
- 500 lumens; 5,000 candela; 141m beam; runs 1.5 hours (CR123A), runs 1 hour (SL-B9)
- Ambidextrous rear paddle switches with HIGH and LOW options
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
Package Contents:
- Streamlight TLR-7 X Sub Ultra-Compact LED Tactical Weapon Light
- CR123A Lithium Battery
- Mounting Kit with Key
- Multi-tool