Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum
Being a seller for Streamlight, we're currently offering Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum at the best prices. We primarily offer top quality Police Weapon Lights here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to choose a larger collection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. In case you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin shopping now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | High Performance Lamp (HPL) |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.64 in |
| Weight: | 3.02 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum:
- Mode selector toggle switch for Laser only, Light only or Light/Laser combo
- Features independently operating push-button switch or remote pressure switch
- Remote pressure switch exits at 90° providing improved wire routing option while preserving rail space
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 Rails
- Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun (remote pressure switch kit, key kit)
- Powered by one CR123A lithium battery (included)
- IPX4; water-resistant
Package Contents:
- Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum