Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-69470-EE
MPN: 69470
UPC: 080926694705
Product Info for Streamlight TLR-10 Gun Light With Red Laser And Rear Switch Options
Being a seller for Streamlight, we're also currently promoting Streamlight TLR-10 Gun Light With Red Laser And Rear Switch Options at low prices. We only have good quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or in the military, you can be assured that we offer the right gear. If you would like look for a larger selection, you can consider our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for Streamlight TLR-10 Gun Light With Red Laser And Rear Switch Options:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.87 in |
| Weight: | 4.62 oz |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Black |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features ofStreamlight 69470 TLR-10 Tactical Weapon Light Handgun 1000 Lumens Black Aluminum:
- Custom optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination; integrated 640-660nm red laser
- Ambidextrous on/off switch
- Uses two CR123A lithium batteries (included)
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized handguns
- Durable, anodized machined aluminum construction
- User enabled strobe function
- IPX4 water-resistant
Package Contents:
- Streamlight TLR-10 Gun Light With Red Laser And Rear Switch Options