Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium Metal
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-HUJ1Q-69500
MPN: 69500
UPC: 080926695009
Product Info for Streamlight TLR-1 HL-X Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
Being a dealer for Streamlight, we are at the moment selling Streamlight TLR-1 HL-X Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light at low prices. We primarily carry high quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be sure that we offer the right gear. If you would like look for a wider selection, you can search our primary Police Weapon Lights page. If you've got any questions, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HL-X Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Color: | Black |
| Length: | 3.45 in |
| Weight: | 4.94 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HL-X Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
- Rail clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle
- Securely fits a broad range of guns
- Ambidextrous momentary/steady on/off switch
- Durable anodized machined aircraft aluminum construction
- Multi-fuel operation; accepts either (2) SL-B9 Li-Ion rechargeable batteries or (2) CR123A batteries
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HL-X Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
- 2 CR123A lithium batteries
- Rail locating keys for GLOCK-style Picatinny Beretta 90TWO S&W 99 S&W TSW and SIG SAUER P320