Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1500 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- SIG Sauer P320
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-JIK1Q-69501
MPN: 69501
UPC: 080926695016
Product Info for Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
As a seller for Streamlight, we're currently promoting Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light at low prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you want to find a wider assortment, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you have any questions, you will find there's a very experienced staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. And so begin looking now and find the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 |
| Beam Distance: | 283 m |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 3.45 in |
| Weight: | 5.19 oz |
| Rechargeability: | Rechargeable |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Handgun, Universal |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
- Rail clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle
- Securely fits a broad range of guns
- Ambidextrous momentary/steady on/off switch
- Durable anodized machined aircraft aluminum construction
- Multi-fuel operation; accepts (2) SL-B9 Li-Ion rechargeable batteries or (2) CR123A batteries
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
- Streamlight SL-B9 Li-Ion 850mAh USB-C rechargeable batteries
- Rail locating keys for GLOCK-style Picatinny Beretta 90TWO S&W 99 S&W TSW and SIG SAUER P320